Kategoria: blog

  • Ojczyzna malarska Stanisława Masłowskiego

    Ojczyzna malarska Stanisława Masłowskiego

    Stanisław Masłowski (ur. 1853, zm. 1926) – polski malarz realistyczny, słynny pejzażysta, uczeń Wojciecha Gersona, wzorujący się na malarstwie Józefa Brandta i Józefa Chełmońskiego. W 1903 roku Stanisław Masłowski przyjechał po raz pierwszy do Woli Rafałowskiej i zachwycił się otaczającym ją krajobrazem. Jak stwierdził jego syn – Maciej Masłowski – w Woli Rafałowskiej artysta odnalazł…

  • Z dziejów rodziny Kuczyńskich (Kucińskich)

    Z dziejów rodziny Kuczyńskich (Kucińskich)

    Fragment Kroniki Rodzinnej spisanej przez Adriana Markowskiego dotyczący rodziny Kuczyńskich (później nazwisko zmienione na Kucińscy) związanej z Wolą Rafałowską.

  • Śmierć za zdradę

    Śmierć za zdradę

    W marcu 1864 roku w lesie niedaleko Porzewnicy przypadkowo przechodzący chłopi odkryli ciało mężczyzny z postronkiem na szyi. Wezwano władze wojskowe, zawiadomiono sąd. Krótkie dochodzenie i oględziny nie pozostawiały złudzeń. To było ciało zaginionego dziedzica z Lipin Stanisława Zaleskiego. Sprawa była poważna, bo morderstwo należało wiązać z działaniami powstańców styczniowych, którym zdecydowanie przeciwstawiał się Zaleski.…

  • O lodowni i zimowym kruszeniu lodu

    O lodowni i zimowym kruszeniu lodu

    Gdy w styczniu i lutym chwytał tęgi mróz, należało rozpocząć przygotowania do sezonu letniego i nieuchronnych upałów. Z rzek i stawów wydobywano lód, którym napełniano lodownie – specjalnie przygotowane pomieszczenia typu ziemnego lub półziemnego (pierwowzory dzisiejszej lodówki). W lodowni przechowywano później żywność mogącą łatwo się popsuć albo po prostu lód, który wykorzystywano do schładzania w…

  • Mrozowskie jasełka sprzed 40 lat

    Mrozowskie jasełka sprzed 40 lat

    Święta Bożego Narodzenia są już za nami, ale czas wystawiania jasełek i Orszaku Trzech Króli dopiero przed nami. Ta piękna tradycja jest dobrą okazją do wspomnień. Dzięki inspiracji Pani Zofii proponuję dzisiaj podróż do lat 80. (ubiegłego wieku) i obejrzenia naszych dawnych mieszkańców w jasełkowych rolach.

  • 350 lat historii Mrozów zapisanych na starych mapach

    350 lat historii Mrozów zapisanych na starych mapach

    11 listopada, to data szczególna nie tylko w historii Polski, lecz również ważna data w naszej lokalnej historii. Z 11 listopada 1674 roku, czyli sprzed 350 lat, pochodzi najstarsza znana nam wzmianka o osadzie Mrozy. Przed tą datą próżno szukać Mrozów w rejestrach podatkowych i księgach parafialnych. Co było, gdy Mrozów nie było? Był gęsty…

  • Stanisław Ciąćka – zasłużony nauczyciel, dyrektor i budowniczy Liceum w Mrozach

    Stanisław Ciąćka – zasłużony nauczyciel, dyrektor i budowniczy Liceum w Mrozach

    W 2024 roku Liceum w Mrozach świętuje 80 rocznicę swojego powstania. To wyjątkowa okazja do wspomnień o ludziach, którzy współtworzyli historię tej szkoły. Mrozopedia przyłącza się do tego jubileuszu poprzez wspomnienie o Stanisławie Ciąćce, który dał się zapamiętać jako niezwykły człowiek, zasłużony nauczyciel, działacz społeczny, organizator tajnego nauczania, dyrektor i budowniczy wielu szkół, w tym…

  • Wzięli się i zrobili, czyli o okolicznościach budowy budynku urzędu gminy w Jeruzalu w 1924 roku

    Wzięli się i zrobili, czyli o okolicznościach budowy budynku urzędu gminy w Jeruzalu w 1924 roku

    100 lat temu, 9 września 1924 roku, dokonano poświęcenia fundamentów wznoszonego budynku Urzędu Gminy Jeruzal, który do dzisiaj stoi na jeruzalskim rynku. Obecnie, to siedziba filii Gminnej Biblioteki Publicznej i tymczasowy ośrodek zdrowia. Fanom serialu „Ranczo” ów budynek kojarzy się przede wszystkim z pierwszą siedzibą szkoły w Wilkowyjach. Budynek powstał dzięki staraniom samych gminniaków.

  • Tato, gdzie jesteś?

    Tato, gdzie jesteś?

    To już 85 rocznica wybuchu II wojny światowej. Wiele o niej wiemy ze szkolnych lekcji, z programów i filmów, których ciągle przybywa. Częściej jednak mówimy o sprawcach a nie o ofiarach. Ileż filmów powstało o Hitlerze i Stalinie, a ileż o zwykłych ludziach, których ta wojna skrzywdziła? Tym razem więc nie będzie o sprawcach i…

  • 80. rocznica akcji ,,Burza”

    80. rocznica akcji ,,Burza”

    80 lat temu, 30 lipca 1944 żołnierze AK z terenu Mrozów, Cegłowa i Kałuszyna, biorący udział w akcji „Burza”, po przegonieniu niemieckiego okupanta, z wielką radością przystąpili do manifestacji wolności, która przeszła ulicami Mińska Mazowieckiego. Radość nie trwała długo. Wkraczające od wschodu wojska sowieckie przerwały manifestację i odebrały nadzieję na wolną i niepodległa Polskę. Zapraszam…