Kategoria: blog

  • 350 lat historii Mrozów zapisanych na starych mapach

    350 lat historii Mrozów zapisanych na starych mapach

    11 listopada, to data szczególna nie tylko w historii Polski, lecz również ważna data w naszej lokalnej historii. Z 11 listopada 1674 roku, czyli sprzed 350 lat, pochodzi najstarsza znana nam wzmianka o osadzie Mrozy. Przed tą datą próżno szukać Mrozów w rejestrach podatkowych i księgach parafialnych. Co było, gdy Mrozów nie było? Był gęsty…

  • Stanisław Ciąćka – zasłużony nauczyciel, dyrektor i budowniczy Liceum w Mrozach

    Stanisław Ciąćka – zasłużony nauczyciel, dyrektor i budowniczy Liceum w Mrozach

    W 2024 roku Liceum w Mrozach świętuje 80 rocznicę swojego powstania. To wyjątkowa okazja do wspomnień o ludziach, którzy współtworzyli historię tej szkoły. Mrozopedia przyłącza się do tego jubileuszu poprzez wspomnienie o Stanisławie Ciąćce, który dał się zapamiętać jako niezwykły człowiek, zasłużony nauczyciel, działacz społeczny, organizator tajnego nauczania, dyrektor i budowniczy wielu szkół, w tym…

  • Wzięli się i zrobili, czyli o okolicznościach budowy budynku urzędu gminy w Jeruzalu w 1924 roku

    Wzięli się i zrobili, czyli o okolicznościach budowy budynku urzędu gminy w Jeruzalu w 1924 roku

    100 lat temu, 9 września 1924 roku, dokonano poświęcenia fundamentów wznoszonego budynku Urzędu Gminy Jeruzal, który do dzisiaj stoi na jeruzalskim rynku. Obecnie, to siedziba filii Gminnej Biblioteki Publicznej i tymczasowy ośrodek zdrowia. Fanom serialu „Ranczo” ów budynek kojarzy się przede wszystkim z pierwszą siedzibą szkoły w Wilkowyjach. Budynek powstał dzięki staraniom samych gminniaków.

  • Tato, gdzie jesteś?

    Tato, gdzie jesteś?

    To już 85 rocznica wybuchu II wojny światowej. Wiele o niej wiemy ze szkolnych lekcji, z programów i filmów, których ciągle przybywa. Częściej jednak mówimy o sprawcach a nie o ofiarach. Ileż filmów powstało o Hitlerze i Stalinie, a ileż o zwykłych ludziach, których ta wojna skrzywdziła? Tym razem więc nie będzie o sprawcach i…

  • 80. rocznica akcji ,,Burza”

    80. rocznica akcji ,,Burza”

    80 lat temu, 30 lipca 1944 żołnierze AK z terenu Mrozów, Cegłowa i Kałuszyna, biorący udział w akcji „Burza”, po przegonieniu niemieckiego okupanta, z wielką radością przystąpili do manifestacji wolności, która przeszła ulicami Mińska Mazowieckiego. Radość nie trwała długo. Wkraczające od wschodu wojska sowieckie przerwały manifestację i odebrały nadzieję na wolną i niepodległa Polskę. Zapraszam…

  • Letnisko Mrozy

    Letnisko Mrozy

    Gdzie wybrać się na wakacje? Dzisiaj możliwości jest wiele. Świat stoi przed większością z nas otworem. A jak było 100 lat temu? Tylko najbogatsi mogli pozwolić sobie na wyjazd do znaczniejszych kurortów w kraju czy zza granicą. Najbiedniejsi o wakacjach w ogóle nie myśleli. Zaś ci, którzy zaliczali się do klasy średniej, wyjeżdżali do podmiejskich…

  • Miasto – ogród Mrozy Południowe

    Miasto – ogród Mrozy Południowe

    Osiedle mieszkalne Mrozy Południowe powstało na przełomie lat 20. i 30. XX wieku w wyniku parcelacji folwarku Wydmysy (Wymyśle), którą przeprowadzono z wykorzystaniem koncepcji urbanistycznej miasto-ogród. Dzięki temu Mrozy weszły do zacnego i wielce urokliwego grona europejskich miast i miasteczek, które narodziły się na początku XX wieku po przełomowej publikacji Ebenezera Howarda „Garden Cities of…

  • Synowie Augusta Cieszkowskiego

    Synowie Augusta Cieszkowskiego

    Helena i August Cieszkowscy pobrali się 19 kwietnia 1857 roku w kościele w Jeruzalu (Wilkowyje z serialu Ranczo). Jeruzal w dzisiejszym układzie administracyjnym, to gmina Mrozy w powiecie mińskim (Mińsk Mazowiecki). Wesele miało miejsce w odległym o niecałe półtora kilometra od kościoła w Jeruzalu dworze w Łukówcu, który był domem rodzinnym Heleny. Żona obdarzyła Augusta…

  • Droga Augusta Cieszkowskiego do ołtarza

    Droga Augusta Cieszkowskiego do ołtarza

    19 kwietnia 1857 roku w kościele w Jeruzalu odbyła się wielka uroczystość zaślubin Hrabiego Augusta Cieszkowskiego i jego stryjecznej siostry Heleny. Oboje byli wnukami Floriana Cieszkowskiego, właściciela dóbr Łukówiec i Jeruzal, zmarłego nagle w 1798 roku i pochowanego w Jeruzalu. August Cieszkowski (1814-1894) był wybitnym ekonomistą, filozofem (mesjanistycznym), działaczem, myślicielem społecznym i politycznym, założycielem Ligi…

  • Nieznany portret Floriana Cieszkowskiego

    Nieznany portret Floriana Cieszkowskiego

    Artykuł autorstwa Ewy Jarosławy i Włodzimierza Buczyńskich o nieznanym dotąd powszechnie portrecie Floriana Cieszkowskiego. Portret pochodzi ze zbioru Muzeum Narodowego w Lublinie. Został pozyskany w 1949 roku jako mienie podworskie z majątku Huszlew.