Bunt w Guzewie

autor: Kamila Juśkiewicz

Na podstawie dekretu z dnia 1 kwietnia 1931 r. została utworzona Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Mrozach. W skład nowej parafii weszły miejscowości, które do tej pory należały częściowo do parafii Kałuszyn a częściowo do parafii Kuflew. Biskupią decyzją do parafii Mrozy mieli zostać przyłączeni również mieszkańcy Guzewa w liczbie 468 osób. Ta decyzja wywołała bunt ze strony znacznej grupy Guzewian.

Kościół w Mrozach, 1931 rok (źródło: Kronika parafii Mrozy)

Niezadowoleni ze zmian wielokrotnie rozmawiali w tej sprawie z ks. biskupem, co jednak nie przyniosło żadnych rezultatów. W konsekwencji powstały poważne spory wśród samych mieszkańców Guzewa. Wkrótce pobudowano drewnianą kaplicę i sprowadzono księdza Polsko-Narodowego Kościoła Katolickiego (założonego przez zbuntowanego biskupa Franciszka Hodura). Planowano wybudować kościół murowany, ale zabrakło potrzebnych funduszy. Pobudowano jedynie niewielką murowaną kaplicę. Budynek powstał jako samowola budowlana, co ściągnęło na jego budowniczych dodatkowe problemy. Władze powiatowe wydały nawet nakaz jego rozbiórki. Ostatecznie do rozbiórki budynku nie doszło. Po wojnie funkcjonowała w nim zlewnia mleka a dzisiaj budynek stanowi własność gminy Mrozy.

Murowana kaplica Polsko-Narodowego Kościoła w Guzewie, po wojnie funkcjonowała w budynku zlewnia mleka, obecnie budynek komunalny gminy Mrozy (źródło: Kronika parafii Kuflew)

O wydarzeniach z Guzewa tak opowiada Kronika parafii Mrozy:

„Jeszcze w lutym 1932 r. skarży się ks. Proboszcz J. Kołodziejski, że mieszkańcy Guzewa okazują nadal bunt przez to, że nie chrzczą i nie spisują aktów urodzeń, ani też zmarłych osób, chowają bez zezwolenia proboszczów z Mrozów i Kuflewa na cmentarzu kuflewskim, oraz wyśmiewają i terroryzują tych, którzy zgadzają się z faktem dokonanym.

Kiedy nie pomogły wysyłane pisma przez nich do ks. Dziekana, do Kurii Metropolitalnej, a nawet do Nuncjatury w Warszawie, delegacje i protesty – część sfanatyzowanych mieszkańców Guzewa przystąpiła do kościoła narodowego, sprowadzając do swej wioski duchownych tego wyznania. Wprawdzie odstępstwo od wiary nie trwało długo, gdyż duchowni hodurowcy skompromitowali się niemoralnym trybem życia, powodując ogólne otrzeźwienie wśród wiernych, nie mniej ks. Arcybiskup A. Kakowski pragnąc położyć kres tym niepokojom dekretem z dn. 24 IX 1934 r. odłączył Guzew od parafii Mrozy i przyłączył z powrotem do parafii Kuflew. Nastał teraz chwilowy tylko spokój, gdyż już od kwietnia 1935 r. poczęły z kolei płynąć prośby o uchylenie dekretu i przyłączenie Guzewa z powrotem do parafii w Mrozach.”

Odezwa Zarządu Parafialnego w Drohobyczu ze stycznia 1936 roku dotycząca kościoła narodowego (źródło: www.polona.pl)

Polsko-Narodowy Kościół w Guzewie funkcjonował w latach 1931-1936. Po tych wydarzeń cztery rodziny przyłączyły się do parafii w Mrozach a reszta rodzin pozostała w parafii Kuflew. 24 maja 1997 r. w Guzewie powstała nowa Parafia Rzymskokatolicka pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy.


Opublikowano

w

przez