TAK TRZEBA! – tłumaczyła Janina Kamińska, gdy przyjmowała pod swój dach Lalkę, dziewczynkę z transportu z Zamojszczyzny

autor: Krystyna Walewska – Tomaszkiewicz

Nie było mnie wtedy na  świecie. Tę historie znam z przekazów rodzinnych i wzmianek w prasie o mojej rodzinie.

Moja Babcia Janina Kamińska dowiedziała się od zawiadowcy stacji PKP – pana Koszewskiego (zaprzyjaźnionego z naszą rodziną) o transporcie dzieci z Zamojszczyzny, który miał przybyć do Mrozów 28 lutego 1943 roku. Babcia pierwsza zorganizowała termosy z gorącą herbatą oraz kawą i czekała na transport na rampie. Jako jedna z pierwszych również wzięła do siebie dziewczynkę około 12 lat, w bardzo złym stanie zdrowia. Jej leczeniem zajmowała się dr Władysława Chodorowska. Posiadam jej wspomnienie o transporcie i udziale mojej Babci w akcji pomocowej. Dziewczynka, którą zaopiekowała się moje Babcia, chciała, aby mówić do niej Lalka. Tak też nazywali ją jej rodzice, którzy trafili do obozu w Warszawie.

Wspomnienie dr Władysławy Chodorowskiej (źródło: archiwum Krystyny Walewskiej – Tomaszkiewicz)

Moi Dziadkowie bardzo martwili się, że Lalka nie przeżyje.  Jej stan zdrowia był bardzo poważny. Zachorowała na zapalenie płuc. Dodatkowo Dziadkowie musieli sprostać problemom wychowawczym. Ich dzieci – Antek i Urszula –  buntowali się, dlaczego wszystko jest w pierwszej kolejności dla Lalki. Ona była wtedy najważniejsza. Dziadkowie krótko odpowiadali – TAK TRZEBA! 

Z relacji Dziadka zawartej w artykule opublikowanym w czasopiśmie „Zwierciadło” pt. „Pogotowie ratunkowe Pani Janina”  wynika, że Babcia odnalazła ojca chrzestnego Lalki i do niego dziewczynka trafiła.


Fragment artykułu ,,Pogotowie ratunkowe Pani Janina” opublikowanego w czasopiśmie ,,Zwierciadło”

Trzeba dodać  że moim Dziadkom nie przelewało się – trudno było utrzymać czteroosobową rodzinę z jednej kolejowej pensji Dziadka, ale dla piątej osoby miejsce było. Tak też było przez całe życie moich Dziadków – ich dom był zawsze otwarty dla wszystkich a szczególnie dla potrzebujących!

Zdjęcie na wstępie wpisu: od lewej Urszula Walewska z d. Kamińska i Lalka (źródło: archiwum Krystyny Walewskiej – Tomaszkiewicz)

Szerzej o działalności Janiny Kamińskiej można przeczytać w artykule: https://mrozopedia.pl/?p=543


Opublikowano

w

przez