Święta Bożego Narodzenia są już za nami, ale czas wystawiania jasełek i Orszaku Trzech Króli dopiero przed nami. Ta piękna tradycja jest dobrą okazją do wspomnień. Dzięki inspiracji Pani Zofii proponuję dzisiaj podróż do lat 80. (ubiegłego wieku) i obejrzenia naszych dawnych mieszkańców w jasełkowych rolach.
Tradycja wystawiania jasełek sięga średniowiecza. Zapoczątkował ją św. Franciszek z Asyżu (w 1223 roku w Greccio), który poprzez przedstawienia o bożonardzeniowej tematyce chciał przybliżyć prostym ludziom tajemnicę betlejemskich wydarzeń. Zwyczaj wystawiania jasełek przywędrował do Polski na przełomie XIV i XV wieku. Nazwa „jasełka” wywodzi się od staropolskiego słowa „jasło” oznaczającego „żłób” o drewnianej, ażurowej konstrukcji, do której kładzie się paszę dla zwierząt w postaci trawy lub siana.
Jasełka z 1984 roku
Na początek jasełka z 1984 roku wystawiane w parafialnej kaplicy w Mrozach (przypomnijmy, że nowy, murowany kościół właśnie się budował). Jasełka przygotowali i wystawili ówcześni studenci Wyższej Szkoły Rolniczo-Pedagogicznej w Siedlcach. Wśród aktorów możemy zobaczyć autora zdjęć – pana Andrzeja Szczygielskiego (w podwójnej roli Pastuszka i Diabła), panią Annę Olszewską (w roli Aniołka), pana Sławomira Thela (w roli Króla Heroda), pana Tadeusza Głuszczuka vel „Mojżesz” (w roli Pasterza) a także państwa Bożenę i Sylwestra Różyckich, pana Krzysztofa Stasiuka oraz pana Marka Stasiuka. Zdjęcia przesłała pani Zofia Sylwestrowicz Maliszewska, za co bardzo dziękuję.
Jasełka z 1988 i 1989 roku
I jeszcze zdjęcia wykonane nieco później. Z jasełek z 1988 i 1989 roku odegranych już w nowym kościele. W rolach głównych ówcześni uczniowie Szkoły Podstawowej w Mrozach, dzisiaj zdecydowanie pełnoletni. Zdjęcia pochodzą z Kroniki Parafii Mrozy.