Działania bojowe pociągu pancernego nr 52 „Piłsudczyk” w kampanii polskiej 1939
autor: Piotr Twardowski
Piękną kartę w kampanii polskiej 1939 zapisał zmobilizowany jako nr 52 pociąg pancerny nr 7 „Piłsudczyk”, rozpoczynając swój szlak bojowy poprzez wsparcie walk 30. Dywizji Piechoty o Działoszyn i Wołyńskiej Brygady Kawalerii pod Mokrą a kończąc udziałem w walkach okrążonych oddziałów z transportów kolejowych między stacjami kolejowymi Mrozy – Broszków.
„Piłsudczyk” stoczył ogółem 16 walk z wojskami niemieckimi, siedmiokrotnie atakowany był przez lotnictwo wroga. Zniszczył kilka pojazdów pancernych, zestrzelił prawdopodobnie 1 samolot, parokrotnie zadał znaczne straty piechocie niemieckiej. Odznaczył się w kilkudniowej bitwie oddziałów polskich otoczonych między Mrozami a Broszkowem. Jego umiejętne prowadzenie ognia i manewrowanie skutecznie łamało wszelkie próby przejęcia w tym rejonie inicjatywy niemieckiej. Do 20 września doskonale bronił swojego rejonu, kiedy w wyniku braku amunicji i dużych uszkodzeń został zniszczony przez swoją załogę.
Za walki Pociąg Pancerny nr 52 „Piłsudczyk” został odznaczony. Dodatek do rozkazu z dnia 13 września dla Wołyńskiej Brygady Kawalerii informuje, że:
“Pociąg pancerny nr 52 Virtuti Militari 5 kl. do dyspozycji dowódcy pociągu 52 i 53 po jednym krzyżu VM.
Juliusz Rómmel gen. dyw. D-ca armii „Łódź” i „Warszawa”
Pełna treść artykułu: Działania bojowe pociągu pancernego nr 52_autor_Piotr_Twardowski
W udostępnionym specjalnie dla Mrozopedii artykule autorstwa Pana Piotra Twardowskiego zawarty został dokładny opis przebiegu działań bojowych z udziałem pociągu pancernego nr 52 „Piłsudczyk” począwszy od rozkazu mobilizacyjnego z 26 sierpnia 1939 roku a skończywszy na zniszczeniu pociągu 25 minut po północy 21 września 1939 roku między Mrozami a Cegłowem.
Dzieje „Piłsudczyka” splatają się ściśle z dramatem uwięzionych w okolicach Mrozów transportów kolejowych i bohaterskimi próbami utrzymania kontroli nad rejonem Mrozy-Skruda przez broniących się na tym terenie żołnierzy. W artykule szeroko zostały opisane walki prowadzone w rejonie Mrozów, Grodziska i Skrudy w okresie od 11 do 21 września 1939 roku. Wiarygodność przedstawionych opisów potwierdzają licznie przytoczone relacje dowódców i naocznych świadków. Artykuł stanowi swoiste kompendium wiedzy na temat słynnego pociągu pancernego „Piłsudczyk” i wydarzeń z września 1939 roku mających miejsce na naszym terenie.
Uwadze Czytelników z pewnością nie umknie również niezwykle poruszający opis bestialskiego bombardowania uwiezionych transportów na stacji Dębe Wielkie. W dniu 10 września 1939 roku 12 niemieckich samolotów zrzuciło bomby na stację i ostrzelało stojące pociągi z broni pokładowej zabijając i raniąc znajdujących się w pociągach żołnierzy i ludność cywilną.
Zachęcamy do lektury!
W imieniu swoim i Czytelników Mrozopedii dziękuję Panu Piotrowi Twardowskiemu za udostępnienie pełnej treści artykułu „Działania bojowe pociągu pancernego nr 52 „Piłsudczyk” w kampanii polskiej 1939”.