Pożar drewnianego kościoła w Mrozach

autor: Kamila Juśkiewicz

Noc z 26 na 27 sierpnia 1979 roku była bezsenna dla dużej części mieszkańców Mrozów. Późnym wieczorem zawyły strażackie syreny w całej okolicy. Bezlitosny pożar w ekspresowym tempie trawił parafialny kościół.

Drewniany kościół został wybudowany w Mrozach w 1930 roku jako tymczasowe rozwiązanie dla powstałej tu w 1931 roku parafii. W planach od początku była budowa murowanego kościoła. Nikt jednak wtedy nie przewidział wojny a następnie systemu, który skutecznie przez kilkadziesiąt lat blokował budowę nowej, murowanej świątyni. Pomimo, że drewniany kościół miał być rozwiązaniem tymczasowym, to pożar, który go doszczętnie zniszczył wstrząsnął nie tylko mrozowskimi parafianami.  

Drewniany kościół w Mrozach, który spłonął 26 sierpnia 1979 roku (źródło: Kronika parafii Mrozy)

Tragiczna noc

Pożar wybuchł w nocy ok. godz. 22.45, w niedzielę, w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej. Z żywiołem walczyło kilkanaście zastępów straży. Niestety, nie udało się zbyt wiele ocalić. Spłonęło praktycznie całe wyposażenie, poza dwoma krzyżami i feretronami znajdującymi się w kościelnym przedsionku. Widok pogorzeliska był przytłaczający. W parafialnej kronice zapisano, że setki ludzi przychodziło oglądać zgliszcza, płacząc, wyrażając współczucie, a także deklarując pomoc materialną i własną pracę. 28 sierpnia pogorzelisko osobiście wizytował biskup Jerzy Modzelewski.

Zgliszcza spalonego kościoła (źródło: Kronika parafii Mrozy)

Przyczyny pożaru

Prawdziwe przyczyny pożaru nigdy nie zostały ustalone. Nie zostało wszczęte żadne śledztwo. W strażackim protokole jako główną przyczynę wybuchu pożaru wskazano zwarcie w instalacji elektrycznej. Tę wersję odrzucał zarówno ówczesny proboszcz – ks. Marian Kajtaniak jak i wykonawca instalacji elektrycznej. Nic więc dziwnego, że sprawa przez lata budziła mnóstwo emocji a podejrzeniom nie było końca.

Budowa nowej świątyni

Niedzielne Msze św. odbywały się pod wiatą do czasu zorganizowania tymczasowej kaplicy w salach katechetycznych znajdujących się za plebanią. Szybko przeprowadzono zbiórkę niezbędnego wyposażenia w parafiach warszawskich. Niezwłocznie przystąpiono do prac porządkowych.

Msza św. sprawowana na zgliszczach spalonego kościoła (źródło: Kronika parafii Mrozy)
Budynek parafialny, w którym została urządzona tymczasowa kaplica (źródło: Kronika parafii Mrozy)

Już we wrześniu 1979 roku uformował się Komitet Budowy nowego kościoła, który zajął się zbieraniem funduszy, załatwianiem pozwoleń i organizowaniem prac. W styczniu 1980 roku podjęto decyzję o zmianie mrozowskiego proboszcza. 18 lutego 1980 r. do parafii przybył nowy proboszcz – ks. Tadeusz Tartas, który jest uważany za głównego budowniczego obecnego kościoła. 9 stycznia 1981 r. Urząd Wojewódzki w Siedlcach zatwierdził plan zagospodarowania działki i projekt koncepcyjny kościoła parafialnego. W lipcu 1981 r. rozpoczęto prace budowlane. 27 kwietnia 1983 r. Prymas Polski – ks. Kardynał Józef Glemp dokonał poświęcenia kamienia węgielnego budującego się kościoła. 3 lutego 1986 r. ks. Tadeusz Tartas nagle zmarł. Został pochowany na cmentarzu w Mrozach. Parafię objął ks. Wiesław Nowosielski, który dokończył budowę nowej świątyni. Jej poświęcenia dokonał 26 października 1986 r. ks. Bp Władysław Miziołek. Świątynia została konsekrowana 17 października 1993 r. przez pierwszego biskupa nowopowstałej wówczas diecezji warszawsko-praskiej – ks. Kazimierza Romaniuka.

Murowany kościół w Mrozach, budowany od 1981 roku, poświęcony w 1986 roku (źródło: Kronika parafii Mrozy)