-
Złoty wiek miasta Kuflew
Decyzja o ustanowieniu miasta Kuflew, podjęta 25 września 1526 r. w Radomiu, była jedną z pierwszych decyzji króla Zygmunta I Starego jako władcy Mazowsza. Dokładnie miesiąc wcześniej, 25 sierpnia 1526 r. król przekroczył uroczyście Bramę Nowomiejską w Warszawie i ogłosił przyłączenie Księstwa Mazowieckiego do Korony. 10 września 1526 r. król odebrał przysięgę wierności od szlachty…
-
Szlachecki Goździec
W XV w. po dawnym grodzie w Grodzisku pozostały wspomnienia i nazwa. O tutejszych okolicach mówiono pustkowie albo „gęsty las”, czyli „gozd”. Dlatego nadano im nazwę Goździec (Goszdzyecz). Goździec obejmował dzisiejszy Grodzisk, Gójszcz, Kruki (gmina Mrozy) i Groszki (gmina Kałuszyn). Pierwsze próby zasiedlenia tych terenów podjął w XIV w. książę Siemowit III, ale bez większych…
-
Tartak z ulicy Tartacznej w Mrozach
A może by tak przenieść się w czasie 100 lat wstecz i udać się na „Wielki koncert i zabawę taneczną” do słynnego tartaku w Mrozach… W końcu to od tego tartaku wywodzi się nazwa jednej z głównych ulic na terenie Mrozów – ulicy Tartacznej. Ach chciałoby się… Póki co wystarczyć nam musi historia tego niezwykłego…
-
Wspomnienie o Janinie Kamińskiej
Była naprawdę człowiekiem nieprzeciętnym, który nie tylko pomagał, ale wręcz wyszukiwał osoby, którym trzeba było pomóc. Wierzę w to szczerze, że zapisała się na stałe w pamięci i sercach wielu osób. Przez rodzinę nazywana była „pogotowiem z dobrym sercem”.
-
Fenomen grodziska z Grodziska
„Obiekt, który ma pierwszorzędne znaczenie archeologiczne, którego nie pomijali przy zdjęciach terenowych i rysowaniu map Niemcy i Rosjanie tym bardziej nie powinni pomijać Polacy. Przecież (znów prawdopodobne, choć niemal pewne) Polacy a nie kto inny przed wiekami te wały sypali. Bądź co bądź, jest to zabytek naszej przeszłości a nie rosyjskiej lub niemieckiej. Więc przede…