-
Zaproszenie do kasyna
W 1921 roku Wielkanoc wypadała wyjątkowo wcześnie, bo już 27 marca. Po długim czasie postu należała się jakaś rozrywka. Telewizji jeszcze nie było, więc leżenie na kanapie przed szklanym ekranem odpadało. Ba, nawet radia nie było. Co tu robić? Jak świętować? Najlepiej w dobrym i kulturalnym towarzystwie. W Poniedziałek Wielkanocny 28 marca o godzinie 15…
-
Złoty wiek miasta Kuflew
Decyzja o ustanowieniu miasta Kuflew, podjęta 25 września 1526 r. w Radomiu, była jedną z pierwszych decyzji króla Zygmunta I Starego jako władcy Mazowsza. Dokładnie miesiąc wcześniej, 25 sierpnia 1526 r. król przekroczył uroczyście Bramę Nowomiejską w Warszawie i ogłosił przyłączenie Księstwa Mazowieckiego do Korony. 10 września 1526 r. król odebrał przysięgę wierności od szlachty…
-
Szlachecki Goździec
W XV w. po dawnym grodzie w Grodzisku pozostały wspomnienia i nazwa. O tutejszych okolicach mówiono pustkowie albo „gęsty las”, czyli „gozd”. Dlatego nadano im nazwę Goździec (Goszdzyecz). Goździec obejmował dzisiejszy Grodzisk, Gójszcz, Kruki (gmina Mrozy) i Groszki (gmina Kałuszyn). Pierwsze próby zasiedlenia tych terenów podjął w XIV w. książę Siemowit III, ale bez większych…
-
Tartak z ulicy Tartacznej w Mrozach
A może by tak przenieść się w czasie 100 lat wstecz i udać się na „Wielki koncert i zabawę taneczną” do słynnego tartaku w Mrozach… W końcu to od tego tartaku wywodzi się nazwa jednej z głównych ulic na terenie Mrozów – ulicy Tartacznej. Ach chciałoby się… Póki co wystarczyć nam musi historia tego niezwykłego…
-
Wspomnienie o Janinie Kamińskiej
Była naprawdę człowiekiem nieprzeciętnym, który nie tylko pomagał, ale wręcz wyszukiwał osoby, którym trzeba było pomóc. Wierzę w to szczerze, że zapisała się na stałe w pamięci i sercach wielu osób. Przez rodzinę nazywana była „pogotowiem z dobrym sercem”.