-
Obrazy bitwy pod Kuflewem
Wyobraźmy sobie bitwę, w której tylko po jednej z walczących stron staje zastęp żołnierzy w liczbie 3500 (to tyle, ile mniej więcej dzisiaj liczą mieszkańców całe Mrozy). Ta liczba robi wrażenie. Tylu żołnierzy stanęło po stronie polskiej w największej znanej nam bitwie, która miała miejsce na naszym terenie – w bitwie pod Kuflewem. 25 kwietnia…
-
Legionista, pszczelarz Marszałkowej
„Mrozy, Mrozy, miłe Mrozy, ukryte w zieleni lasów” – śpiewamy w hymnie Zespołu Szkół im. Adama Mickiewicza w Mrozach. Wśród tej zieleni, gdzie w powietrzu unosi się żywiczny zapach świerków, jodeł i sosen przez 32 lata mieszkał z rodziną peowiak, legionista Piłsudskiego, syn powstańca z 1863 r. i wnuk powstańca z 1831 r., pszczelarz Marszałkowej…
-
Jeruzalem czyli Jeruzal
Jest takie miejsce w naszej okolicy, do którego przybywają liczni pielgrzymi, bynajmniej nie w celach religijnych a w poszukiwaniu śladów bytności swoich serialowych bohaterów. To oczywiście Jeruzal, miejsce wyjątkowe pod każdym względem. W nazwie tej miejscowości słychać delikatny chichot historii.
-
Powstanie parafii rzymskokatolickiej w Mrozach
1 kwietnia 1931 roku, dokładnie w Wielką Środę, została powołana do istnienia parafia pw. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Mrozach na mocy dekretu metropolity warszawskiego – kardynała Aleksandra Kakowskiego. To data szczególna w historii miejscowości i jeden z najważniejszych kroków milowych w rozwoju Mrozów.
-
Zaproszenie do kasyna
W 1921 roku Wielkanoc wypadała wyjątkowo wcześnie, bo już 27 marca. Po długim czasie postu należała się jakaś rozrywka. Telewizji jeszcze nie było, więc leżenie na kanapie przed szklanym ekranem odpadało. Ba, nawet radia nie było. Co tu robić? Jak świętować? Najlepiej w dobrym i kulturalnym towarzystwie. W Poniedziałek Wielkanocny 28 marca o godzinie 15…