-
Kuflewska trylogia: Część I – Ślub i kosztowne wiano
Kuflew, który dzisiaj jest niewielką wsią i parafią z ponad 500-letnią tradycją, dawniej stanowił ważny ośrodek życia społeczno-gospodarczego. To zdecydowanie najbogatsza historycznie miejscowość gminy Mrozy, co między innymi jest zasługą państwa Dąbrowskich – Weroniki i Bronisława, których małżeństwo zostało wciągnięte w wir narodowo-powstańczych wydarzeń XIX wieku. Pora opowiedzieć o ich burzliwych dziejach na kuflewskiej ziemi.
-
Dzieje Mrozów Południowych
Mrozy Południowe nazywają często ludzie starsi tych okolic „Wydmusami” a to dlatego, że bardzo, bardzo dawno temu były tu wydmy piaszczyste, które potem porosły lasem. Te wydmy powstały po okresie lodowcowym, który i te tereny nawiedził.
-
Rycerz z Jeruzala
Któż z nas, będąc dzieckiem, nie słuchał z zaciekawieniem opowieści o dzielnych rycerzach? Ba, któż z nas z zapartym tchem nie śledził przygód rycerskich bohaterów Sienkiewiczowskiej Trylogii? Kto jednak z nas wie, że naszych terenów nieprzerwanie od blisko 500 lat dzielnie broni tajemniczy rycerz z Jeruzala i jest nawet prawdopodobne, że ten rycerz mógł stanowić…
-
Plotkarz Rudczański o przygotowaniach do sezonu wiosennego
Wiosenna księżycowa noc skłania do wyjątkowych przemyśleń. W taką noc nie ma co rozpamiętywać ciemnych kart historii. Historia na szczęście to nie tylko bitwy, wojny, klęski i pożary. To również piękne wspomnienia, zabawne sytuacje i satyryczne opowieści. Warto je przywoływać. Dlatego dzisiaj proponuję coś lekkiego – fragment z fantastycznej satyry napisanej w 1914 roku przez…
-
Semanowizna i tajemnica pewnego fałszerstwa
W Mrozach dużo jest miejsc intrygujących. Niewątpliwie jednym z bardziej intrygujących miejsc jest Semanowizna. Dla tych niewtajemniczonych: Semanowizna, to wschodnia część Mrozów, granicząca z Grodziskiem.